Tak uczciliśmy 100-letnią rocznicę odzyskania niepodległości
 

Społeczność szkolna uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości cyklem imprez okolicznościowych kształtujących postawy patriotyczne. Uczniowie wraz z nauczycielami podejmowali się rozmaitych zadań, mających na celu uczczenie tego wyjątkowego święta. W październiku odbyła się wycieczka do Gdańska. W programie było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej, Placu Solidarności, Bramy Stoczni Gdańskiej, Pomniku Poległych Stoczniowców - 1970. Ponadto młodzież uczestniczyła w seansie filmu pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Film powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Była to dla naszych uczniów cenna lekcja historii ukazująca bohaterstwo polskich pilotów, którzy pomimo tego, że początkowo byli niedoceniani i wyśmiewani, stali się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzyli elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie miał sobie równych.


Okazją do złożenia hołdu pokoleniom Polaków dążących do przywrócenia Polski na mapę świata i walczących o jej wolność, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach żołnierzy znajdujących się na sępoleńskich cmentarzach. Uczniowie wykonali kotyliony i plakaty o tematyce patriotycznej, obejrzeli prezentację IPN-u pt. „Ojcowie Niepodległości”, pisali 100 życzeń na 100-lecie niepodległości, rozwiązywali krzyżówki oraz opracowali „Kodeks postaw patriotycznych”. Wśród jego zasad znalazło się m.in. poszanowanie symboli narodowych, pielęgnowanie polskich tradycji i obyczajów, dbałość o czystość języka ojczystego i poczucie więzi z Ojczyzną. Do przygotowania obchodów włączyło się całe środowisko szkolne. W efekcie hol szkoły został na tę specjalną okazję przystrojony w barwy biało-czerwone. W salach lekcyjnych i w bibliotece szkolnej znalazły się akcenty przypominające o święcie i gazetki okolicznościowe.


W czwartek 8 listopada cała szkolna społeczność w odświętnych strojach, z okolicznościowymi kotylionami wzięła udział w uroczystym apelu, na którym wspólnie odśpiewano cztery zwrotki hymnu. Samorząd Uczniowski przygotował program słowno-muzyczny, który swoją tematyką nawiązywał do tego szczególnego dla wszystkich Polaków święta. Uczniowie, recytowali wiersze oraz przedstawili prezentację multimedialną dotyczącą odzyskania niepodległości. Paulina Leda swoim śpiewem pieśni patriotycznych uświetniła przebieg spotkania. Kończąc apel, dyrektor Eugeniusz Szwochert serdecznie podziękował wszystkim za przygotowanie uroczystości. Zachęcał do udziału w lokalnych obchodach tego święta oraz przekazał zaproszenie do Centrum Aktywności Społecznej na wystawę pt. „Ojcowie Niepodległości”.


Natomiast w piątek 9 listopada wzięliśmy udział w inicjatywie Centrum Kultury i Sztuki i tańczyliśmy poloneza na murawie stadionu miejskiego oraz o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn narodowy, włączając się tym samym w akcję "Rekord dla Niepodległej", która została ogłoszona przez Ministra Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
 

11 listopada młodzież wraz z nauczycielami uczestniczyła w oficjalnej uroczystości patriotycznej, w przemarszu delegacji władz samorządowych i mieszkańców Sępólna Kraj. Naszą szkołę reprezentowały delegacje uczniów ze wszystkich klas. Po odprawie wart honorowych i wysłuchaniu przemówienia burmistrza Sępólna Kraj. Waldemara Stupałkowskiego, wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności ku Czci Chrystusa Króla złożyli: Karolina Szemryk, Mateusz Łaszczyk i Krzysztof Karnowski. Przemarsz prowadzony był przez legionistów na koniach i „ojców niepodległości” jadących w zabytkowych autach.


16 listopada młodzież klasy I technikum wraz z opiekunami p. Sylwią Gołaś i p. Zdzisławą Migawą obejrzała wystawę „Ojcowie Niepodległości” w Wozowni przy Centrum Aktywności Społecznej przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa złożona z kilkunastu plansz zawierała m.in. mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Zaprezentowane były postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Wielkoformatowe zdjęcia w skali rzeczywistej prezentowały tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierały krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych. Uczniowie wpisali się również do pamiątkowej księgi. Obchody Święta Niepodległości na pewno pozostaną w pamięci wszystkich na wiele lat. Jesteśmy dumni, że to nasze pokolenie mogło świętować tak wspaniały jubileusz.

Powrót do aktualności